top of page

הימורים (לא) אסורים בשוק ההון / עו"ד רועי סלוקי

פורסם בגלובס 04.12.16:


בעוד הולכת ונסגרת הפרצה שדרכה חדרה לכיסי הציבור הרחב מוטציה כביכול-פיננסית כמו אופציות בינאריות, הרי הבעיה שאותה גילמה נותרה: לחלק ניכר מציבור המשקיעים, המסחר בשוק ההון כמוהו כהימור, ובמובנים מסוימים, הוא אף מסוכן מהימורי קלפים, קוביות או ספורט


בפסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי בתל אביב, דחתה (חלקית) השופטת דניה קרת מאיר תובענה ייצוגית נגד חברות שאפשרו ללקוחותיהן מסחר ב"אופציות בינאריות" (הימור קצר-טווח על תנודות מחירים של נכסים פיננסיים.


מידיעות שהופיעו על פסק הדין השתמע כי בית המשפט קבע שהמסחר באופציות בינאריות אינו מוצר הימורים מובהק במסווה של מוצר פיננסי (כטענת התובעים) ו"הכשיר" את המסחר בהן. כל שנקבע בהקשר זה הוא שהמסחר באופציות בינאריות אינו נופל לגדר סעיפי חוק העונשין האוסרים לערוך משחקי הימורים והגרלות (ולהשתתף בכאלה), שכן הענף אליו משויכות זירות מסחר המציעות אופציות בינאריות ו/או פורקס (מסחר במט"ח) זכה לחקיקה ספציפית בשנים האחרונות ועל כן חוק העונשין אינו רלוונטי.


להשלמת התמונה נזכיר כי במסגרת אסדרת זירות המסחר הללו, שעד לפני זמן קצר לא הוטל עליהן כל פיקוח, החליטה בחודש מארס השנה רשות ני"ע לאסור להציע אופציות בינאריות לציבור בישראל, משום שהן - כדברי יו"ר רשות ני"ע, פרופ' שמואל האוזר - "במהותן הימורים". בכך הוכרע הוויכוח אם מדובר בפעילות אסורה בישראל אם לאו.


אולם בעוד הולכת ונסגרת הפרצה שדרכה חדרה לכיסי הציבור הרחב מוטציה כביכול-פיננסית, הרי שהבעיה אותה גילמה נותרה נוכחת כתמיד: עבור חלק גדול מאוד מציבור המשקיעים, המסחר בשוק ההון כמוהו כהימור לכל דבר, ובמובנים מסוימים, הוא אף מסוכן מהימורי קלפים, קוביות או ספורט.הכוונה היא בעיקר לאותם "משקיעים" הפועלים בשוק ההון באופן עצמאי או בעידוד/ניהול גורמים המתיימרים להיות "מקצוענים" (ולרוב אף פועלים ללא רישיון ניהול/ייעוץ השקעות כחוק).


בעוד שכללי ההשקעה הנכונים מצביעים על ההכרח לבסס אסטרטגיה יציבה, לטווח ארוך, הרי שרבים, רבים מדי, מתפתים לחלומות ואגב כך נחשפים לסיכונים שאינם בהכרח מובנים להם (כדוגמת התנודתיות הבלתי חזויה של השווקים, ודאי בטווחי זמן קצרים; השפעת עלויות עסקה וכו'), עד כדי מקרים בהם נגרמים להם נזקים חסרי תקנה.


מרבית המסחר בשוק ההון, בין שמדובר במניות, איגרות חוב, מט"ח וכו', מורכב מאינטראקציות שהן בבחינת "משחק סכום אפס", ועל כן, אם יש לצד אחד בעסקה יתרון, הוא שירוויח על חשבון האחר.נתחים גדלים והולכים מן המסחר מבוצעים בידי תוכנות מסחר ממוחשבות ואחרים בידי גופים שהמסחר בשוק ההון הוא המקצוע שלהם. מול אלה, לסוחר לא מקצועי ובלתי מיומן יש סיכוי נמוך להצליח. הסיכוי הופך אפסי כשאותו משקיע פועל בתדירות גבוהה (למשל, מבצע פעולות רכישה ומכירה רבות של מניות בטווח של ימים ו/או בשילוב מינוף (נטילת אשראי) גבוה.


במקרים שכיחים הרבה מעבר למה שמקובל להניח, חולקים אותם סוחרים/משקיעים מאפיינים זהים לאנשים הסובלים מבעיית הימורים מובהקת: הם נסחפים לעיסוק כפייתי בהשקעות, במעקב אחר ידיעות על השוק ותנודות במחירים; כדי לשמר סף ריגוש גבוה מתפתחים אצלם צורך בהגדלת סכומי הכסף או נטייה למסחר במכשירים בעלי רמות סיכון גבוהות יותר (אופציות וחוזים עתידיים, למשל).


ובעוד להימורים כדוגמת אלה שניתן למצוא בקזינו יש סטיגמה מרתיעה, הרי שהאפשרות לעטות את מסכת ה"משקיע" והלגיטימיות החברתית של פעילות בשוק ההון, בשילוב זמינות ונגישות גבוהות - מה עוד שלא חסרים גורמים מפתים העוסקים בתחום - "גורפים" אל המשחק רבים וטובים, הפועלים בשוק ההון ובגרורותיו באופן שמביא לכך שגם כאן, ה"בית" תמיד מנצח.


מקור האיסור על מסחר באופציות בינאריות בישראל הוא בעובדה שלא ניתן לסחור בהן אלא כמשחק הימורים. אין כוונה (וטוב שכך) לאסור על מסחר במט"ח, במניות, באג"ח ובנכסים פיננסיים אחרים, אולם חשוב לזכור שקל להיגרר ולסחור בהם באופן דומה. על כן, בדיוק כפי שצריכת אלכוהול מדודה, למשל, יכולה להיטיב אולם הגזמה עלולה לגרור תוצאות הרות אסון, גם כשמדובר במסחר בשוק ההון אין תחליף למשמעת עצמית. למי מכם שבסביבתו אדם שנדמה כי הוא נסחף לאופן התנהלות כזה, יכול מאוד להיות שהוא זקוק לעזרתכם.


עו"ד רועי סלוקי הוא שותף-מייסד במשרד סלוקי ושות' המתמחה בדיני ני"עComentários


bottom of page